fbpx Skip to content

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników imprezy masowej spoczywa na jej organizatorze. Ma on obowiązek zapewnić właściwe zaplecze, infrastrukturę oraz warunki pozwalające na interwencje służb ratunkowych. Dowiedz się, czego dokładnie trzeba dopilnować, przeprowadzając takie wydarzenie, i jakimi sposobami można to osiągnąć!

Obowiązki organizatora w kwestii zarządzania ruchem

Imprezy masowe to wydarzenia, w których udział bierze bardzo duża liczba osób. Z tego względu zapewnienie bezpieczeństwa uczestników stanowi spore wyzwanie dla organizatora. Jest on zobowiązany między innymi do:

  • zabezpieczenia imprezy pod kątem medycznym,
  • zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego obiektów budowlanych oraz instalacji i urządzeń, takich jak zaplecza sanitarne czy przeciwpożarowe,
  • ochrony porządku publicznego.

Wszystkie te kwestie przekładają się bezpośrednio na bezpieczeństwo osób biorących udział w wydarzeniu. Zagwarantowanie obstawy medycznej, przeciwpożarowej czy ochrony to zatem tylko jedna strona medalu. Z drugiej strony organizator musi zadbać o wyznaczenie i oznakowanie zarówno dróg ewakuacyjnych, jak i dróg umożliwiających interwencje służb ratowniczych i policji. Może to osiągnąć poprzez zastosowanie różnego typu sprzętu eventowego. Zobacz, jakie elementy okażą się niezbędne na poszczególnych etapach zarządzania ruchem.

Wejście

Wejście na teren imprezy masowej to „wąskie gardło” wydarzenia. To w tym miejscu często sprawdza się bilety uczestników czy też poddaje się ich kontroli bezpieczeństwa. Organizator musi więc odpowiednio ukierunkować ruch i zapewnić sobie panowanie nad tłumem. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku tunele wejściowe. To solidne konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo. Dzięki nim uczestnicy wchodzą na teren imprezy pojedynczo, co gwarantuje organizatorowi niezbędną kontrolę. W razie potrzeby tunele wyposażone zostały w funkcję szybkiej blokady przejścia, która całkowicie hamuje ruch. W asortymencie marki sprzeteventowy.pl znalazły się zarówno standardowe wersje tuneli, jak i warianty szerokie – dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Kolejki

Na terenie imprezy masowej w wielu strategicznych miejscach mogą ustawiać się kolejki. Dotyczy to głównie takich punktów jak bary czy kasy. Zadaniem organizatora jest zapanowanie nad tłumem w tych przestrzeniach. Pomocne okaże się w tym przypadku rozstawienie słupków z taśmą lub kordonów z linami. Co ważne, takie rozwiązanie to jedynie sugestia dla uczestników wydarzenia. Opierając się na zasadzie wzajemnego zaufania, organizują się oni samodzielnie – słupki stanowią zaledwie wskazówkę. Ułatwiają na przykład znalezienie właściwej drogi do danego punktu lub wyznaczają kierunek ustawiania się kolejki.

Zarządzanie tłumem pod sceną

Jednym z najtrudniejszych do opanowania miejsc jest z perspektywy organizatora przestrzeń pod sceną. To tutaj – w przypadku koncertów i innych występów – w jednej chwili skumulują się wszyscy uczestnicy imprezy masowej. Takie okoliczności wymagają szczególnie solidnej infrastruktury eventowej. Do ograniczenia powierzchni przeznaczonej dla publiczności wykorzystuje się między innymi barierki sceniczne typu mojo. Cechują się one sporymi rozmiarami i stabilną konstrukcją. Ich perforowane fronty eliminują możliwość wspinania się po nich i ewentualnego zaklinowania kończyn.

Zarządzanie ruchem podczas eventu sportowego

Alternatywą dla wydarzeń scenicznych są na przykład eventy sportowe – takie jak maratony i innego typu wyścigi. W ich przypadku konieczne jest nie tyle zapanowanie nad tłumem, ile na przykład rozgraniczenie przestrzeni przeznaczonej dla zawodników od tej przewidzianej dla widzów. Nie trzeba więc obawiać się naporu publiczności, ale należy wyraźnie wyznaczyć odpowiednie strefy. Posłużą temu barierki lekkie – cechujące się szybkim montażem i możliwością stworzenia ogrodzenia o dowolnym kształcie. Specjalny system ich łączenia zapobiega demontażowi barierek przez osoby postronne. Rozwiązanie tego typu świetnie nadaje się także na różnego rodzaju pikniki czy festiwale.

Zapewnienie dostępu dla służb bezpieczeństwa

Obowiązkiem organizatora imprezy masowej jest zapewnienie służbom bezpieczeństwa wygodnego i szybkiego dostępu do strategicznych miejsc – na przykład sceny. W tym celu tworzy się tunele komunikacyjne, a wykorzystuje się do nich barierki ciężkie. Odznaczają się one wysoką stabilnością i odpornością na nacisk oraz przesunięcia. Mogą być łączone w dowolne ciągi, dzięki czemu idealnie nadadzą się do zabezpieczania frontów scen, zaplecza medycznego czy przeciwpożarowego oraz budowy tuneli kablowych.

Zorganizuj imprezę masową z marką sprzeteventowy.pl

Jeśli szukasz godnego zaufania sprzętu do zarządzania ruchem na imprezie masowej, zapoznaj się z asortymentem naszej marki. Nie wiesz, co dokładnie będzie Ci potrzebne? Bez obaw Nasi specjaliści z chęcią pomogą Ci zorganizować całe wydarzenie.

0
LISTA
  • Lista jest pusta.